פעילות גופנית

פעילות גופנית- א,ב של ריפוי

מאמרים

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מאמר 1

מאמר 1

מאמר 2

 

 

 

 נתי רגב

 

 

כתב הרמב"ם בספרו "משנה תורה"- "...ועוד כלל אחר אמרו

בבריאות הגוף כל זמן שאדם מתעמל ויגע הרבה ואינו שבע

ומעיו רפין אין חולי בא עליו וכחו מתחזק ואפילו אוכל מאכלות

הרעים... וכל מי שהוא יושב לבטח ואינו מתעמל או מי שמשהא

נקביו או מי שמעיו קשין אפילו אכל מאכלות טובים ושמר עצמו

על פי הרפואה כל ימיו יהיו מכאובים וכחו תשש... (הלכות דעות פרק ד).

 

"כל זמן שאדם מתעמל"- פירושו בעברית- פעילות גופנית סדירה! לא חדר כושר פעם בשבועיים, ולא פילטיס פעם בחודש! התעמלות צריכה להיות דבר יום ביומו.

 

מדוע פעילות גופנית כל כך חשובה?

כי היא מניעה. נקודה.

זוכרים שלמדנו שהסיבה לכאב ומחלות היא קודם כל תקיעות בזרימה של הצ'י. האנרגיה לא זורמת בגוף, אז כואב. וכדי לשחרר כאב צריך להניע. אם כן, מה יותר מניע מאשר להתחיל לזוז?!

עד לא מזמן גישת הרופאים לכאבי גב הייתה לשכב במיטה עד יעבור זעם. כיום, גם הם יודעים, שהדבר האחרון שצריך לעשות הוא לשכב במיטה. להיפך. צריך להתחיל לזוז. ליצור תנועה בגוף, שתניע שוב את הצ'י ותשחרר את הכאב!

 

מעבר להנעה, מחקרים מצביעים על כך שלפעילות גופנית יש תרומה ניכרת בריפוי המחלות השונות, למשל:

מוות טרם עת- פרופ' ג'ונתן מיירס מבית הספר לרפואה באוניברסיטת סטנפורד מצא ששמירה על כושר גופני מפחיתה ב-50 אחוז את הסיכון למוות בטרם עת. הוא גם מצהיר שאין צורך להזיע על מנת להוסיף מספר שנים לחיים. לטענתו, אפילו 30 דקות הליכה ביום מפחיתות את הסכנה למחלות ב-30-50 אחוזים.

אלצהימר- הפעילות הגופנית מגבירה את קצב זרימת הדם למוח, שמשפיעה על גידול חומר אפור חדש. המחקר הראה שהסיכון לחלות בדמנציה ונגזרותיה ירד ב-70% אצל אנשים שמבצעים פעילות גופנית על בסיס קבוע.

התקררויות-  מחקר אחר מצא שלאנשים מבוגרים העוסקים בפעילות גופנית סיכוי נמוך ב-50 אחוזים להתקררויות לעומת אלה שלא פעילים.

איכות חיים- מחקרים שנעשו באוניברסיטת הארוורד מצאו שגברים השורפים כ-2,000 קלוריות בשבוע בהליכה, בעלייה במדרגות ו/או במשחקים, חיו שנים רבות יותר באיכות חיים טובה ביחס לאלה ששרפו כ-500 קלוריות בשבוע בפעילויות גופניות.

תסמונת קדם ויסתית (PMS)- פעילות גופנית סדירה מקלה באופן משמעותי את תופעות התסמונת הקדם וסתית  אצל נשים.

 

השפעת הפעילות הגופנית על הנפש

מעבר לעובדה שפעילות גופנית מסייעת במניעת מחלות כרוניות, יש לה גם מרכיב חשוב בשיפור הביטחון וההערכה העצמית. מי מאיתנו לא זוכר את ההרגשה הנפלאה והקלילה הזורמת בגופו מיד לאחר משחק או אימון טוב? אפילו הליכה פשוטה של חצי שעה? אתה פתאום נעשה צעיר וחזק, מבצע את המשימות היומיומיות ביתר קלות...

גם בעיות נפשיות כדוגמת דיכאון ומרה שחורה מגיבות נפלא לפעילות הגופנית. המרצת הדם, הנשימות העמוקות, הזיעה, כל אלו מאפשרים לא רק לגוף להתנקות מרעליו וממותרותיו, אלא גם לנפש ותחלואיה.

 

תדירות מול עוצמה

ממחקרים עולה שהרבה יותר חשובה התדירות מאשר העוצמה. אל תחפשו את ריצת ה-2000 על ההליכון, או את המשקולת של ה-30 קילו ליד המכשירים בחדר כושר. עדיף יותר שתשמרו על הליכה יומית סבירה, ועל הרמת משקל נמוך לאורך זמן.

 

א-ב של ריפוי

אל תחשבו שכדור לבד יעזור לכם לצאת ממשהו. ללא פעילות גופנית, סביר להניח שתחזרו לכדור. היום מחקרים מצביעים על כך שלפעילות גופנית יש תרומה אדירה בריפוי מסרטן!

סרטן, לפי הרפואה הסינית הוא שיא התקיעות של הצ'י. תקיעות צריך להניע, להזיז. וזה מה שפעילות גופנית עושה! כל תהליך של ריפוי ולא משנה של איזו מחלה, בראש ובראשונה מתחיל מפעילות גופנית. אם הרמב"ם ערב לכך, אז מי אנחנו שנחלוק עליו?

 

 

050-3711378