פרשת השבוע

פרשת בהר- טפלו לפני שהגוף קורס...

 

מאמרים

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מאמר 1

מאמר 1

מאמר 2

 

 

 

 נתי רגב

 

טפלו בגוף כשהוא עדיין "עומד על הרגליים"...

ולא כשהוא כבר קרס לגמרי!  זה הרי רש"י מפורש על הפסוק

בפרשתנו- "וְכִי-יָמוּךְ אָחִיךָ, וּמָטָה יָדוֹ עִמָּךְ וְהֶחֱזַקְתָּ בּוֹ…"  

כותב רש"י- "אל תניחהו שירד וייפול ויהיה קשה להקימו, אלא

חזקהו משעת מוטת היד. למה זה דומה?  למשאוי שעל החמור,

עודהו על החמור אחד תופס בו ומעמידו, נפל לארץ, חמישה אין מעמידין אותו".

 

רש"י דלעיל, נותן לנו דוגמה נפלאה לתמיכה חברתית המגיעה בזמן הנכון ושביכולתה למנוע קריסה מוחלטת, שתדרוש פי כמה וכמה משאבים ואנרגיות, שאולי לא ימצאו לאחר מכן...

הדבר נכון גם לגופנו! אם רק היינו מודעים להבדל התהומי הקיים בין טיפול בשלבים הקודמים למחלה לבין טיפול בה לאחר שהיא כבר יצאה אל הפועל. זה הרי כמו ההבדל בין למנוע מלחמה מראש לבין למנוע אותה לאחר שהיא כבר פרצה...

אדם יכול למנוע מחלה מעצמו בנקל, אם רק יזהה אותה בשלבים הראשונים ויטפל בה באותו הרגע. מה שנקרא במשל של רש"י- לתמוך בגוף החומרי עוד לפני הקריסה. כי ברגע שהגוף כבר קרס והמחלה הופיעה, הטיפול הופך להיות הרבה יותר ארוך, מייגע ובעל אחוזי הצלחה יותר קטנים.

 

 

הביטו למשל, כמה חשוב גילוי וטיפול מוקדם במחלות קשות כדוגמת:

 

סרטן ריאות- אצל חולים בשלב 1 (גידול מקומי שטרם התפשט אל בלוטות הלימפה) שעוברים ניתוח, סיכויי ההישרדות לאחר 5 שנים הם בין 60 ל- 80%, ואילו כשמדובר בחולים בשלב 2 הסיכוי צונח ל- 40 עד 50%. סרטן ריאה שכבר התפשט ויצר גרורות מותיר לאדם, ברוב המקרים, 4-5 חודשי חיים בלבד.

 

סרטן המעי הגס- הריפוי מסרטן המעי הגס הוא באופן כללי בסביבות 50%, אך בגילוי מוקדם של המחלה בשלביה הראשוניים ניתן להגיע לכ-90% ריפוי. בשלב מחלה מתקדם בו קיימות גרורות, ההישרדות ל-5 שנים קרובה לאפס.

 

סרטן העור- גילוי מוקדם של סרטן העור מעלה באופן משמעותי את שיעור הריפוי!

 

טרשת נפוצה- אבחון מוקדם, באמצעות בדיקת MRI, מאפשר להיאבק במחלה עוד כשהיא בשלב ראשוני, ובכך להקל משמעותית בעוצמת הסימפטומים והעיכוב בהתדרדרות מצבו של החולה.

 

 

 

 

 

שבת שלום!

 

 

 

 

 

 

050-3711378