פרשת השבוע

"...והימים ימי ביכורי ענבים"

מאמרים

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מאמר 1

מאמר 1

מאמר 2

 

 

 

 נתי רגב

 

פרשת המרגלים. תקופת זמן מאד ספציפית.

רש"י כותב ש"אלו ימים שהענבים מתבשלים בהם".

מדוע צריך להזכיר זאת?  מוסיף ה"שפתי חכמים"- "כדי להגיד

רשעתם של המרגלים שלכאורה במה חטאו? הרי משה אמר להם

ולקחתם מפרי הארץ? אלא שמשה רצה להראות לישראל שפירותיה

יפים ומשובחים והם לקחו ענבים שלא נתבשלו והיו גדולים בכמותם

כדי להראות שכשם שפריה משונה וכד'.

 

הענבים הם פרי מדהים על כל חלקיו ותקופותיו. הם מכילים למעלה מ-1,600 תרכובות פעילות ומהווים את אחד ממקורות התזונה העשירים באנטיאוקסידנטים טבעיים (נוגדי חמצון) העוזרים לגוף לנטרל את הפעילות ההרסנית של הרדיקלים החופשיים (מולקולות לא יציבות התוקפות את רקמות הגוף ועלולות להוביל התפתחות מחלות כרוניות ולהאצת תהליכי זקנה). פעילותם של נוגדי החמצון, עשויה להגן מפני התפתחות מחלות כמו סרטן, טרשת עורקים, קטרקט והאטת תהליכי הזדקנות.

אחד מנוגדי החמצון המצוי בעיקר בקליפת הענבים הוא הרסברטרול המסייע במניעת ובהפחתת הסיכון לחלות בסרטן, יתר לחץ דם, מחלות לב, טרשת עורקים ומניעת זיהומים.

 

 

אז מה עוד חשוב לדעת על ענבים?

קליפה- הערך התזונתי והבריאותי של הענבים נמצא בשיאו כאשר הם נאכלים טריים ובשלים עם הקליפה והגרעין. דווקא אז הענבים עשירים ביותר בוויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון.

צבע- צבע הענבים מעיד על מתיקותם. ענבים ירוקים מתוקים יהיה בעלי גוון צהבהב וענבים אדומים סגולים או שחורים צריכים להיות בעלי צבע עמוק ועשיר.

כמות נוגדי התזונה עולה ככל שהצבע עמוק יותר והפרי בשל יותר. כמות נוגדי החמצון בשיאה כשהפירות בשיא הבשלות!

אחסון- אחסנו את ענבים במקרר. ענבים נוטים לתסוס ולהתקלקל מהר יותר בטמפרטורת החדר. עטפו את הענבים בנייר מגבת בצורה רופפת ושמרו בקופסה במקרר. בדרך זו הם ישמרו על טריותם, טעמם ופריכותם לאורך זמן.

גרעינים- אכלו ענבים עם הגרעינים. מחקרים שונים הראו שתמצית זרעי ענבים הורגת תאים סרטניים ומשאירה את התאים הבריאים ללא פגע!

כמות- הכמות המומלצת לאדם במשקל ממוצע בגילאים 18 עד 50 היא כ-1.5 עד שתי כוסות ביום. כוס ענבים מכילה בין 25 ל-30 ענבים ומשקלה 100 גרם.

 

ונסיים בדברי רבי תנחומא במדרש: "הענבים יש בהם מאכל ומשקה" (ילקוט שמעוני הושע ט). ובמדרש שוחר טוב כתב: "ענבים לבנים, בין בעתם ובין שלא בעתם- יפים. שחורים-בעתם יפים, שלא בעתם-לא יפים".

  

 

 

 

 

 

050-3711378