פרשת השבוע

פנחס- "וילך בכח האכילה ההיא..."

 

מאמרים

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מאמר 1

מאמר 1

מאמר 2

 

 

 

 נתי רגב

 

אמנם אין אנו נביאים כאליהו, ואין אנו יכולים להתקיים ארבעים

יום בכח אכילה אחת, אך אולי זה כן המקום לדבר על חשיבות

האכילה והפועל היוצא ממנה- אנרגיה זמינה שתאפשר לנו לעבוד

את הבורא בצורה יותר טובה!

ברפואה הסינית נקראת אנרגיית המזון- GU QI ובתרגום לעברית-

"צ'י הדגנים". זו  אנרגיה שמקורה במזון ובשתייה שאנו מכניסים

לגופינו. כל מאכל ונוזל שנכנס אל גופנו עובר תהליך של עיכול פיזי אשר במהלכו, מתבצע גם תהליך אנרגטי

של מיצוי המזון והפיכתו לאנרגיה.

 

כבר הטיב לתאר זאת הרמב"ן ב"אגרת הקודש" וז"ל: "ידוע כי כל מזון שאדם אוכל נטחן באצטומכא (קיבה), ומן האצטומכא יורד אל לבני מעיים העליונים למטה מן האצטומכא, ומאותם המעיים מוצץ הכבר הטוב והמובחר והשמן והזך והנקי שבאותו מזון, והשאר דוחה אותו למעיים התחתונים ויצא דרך הרעי. ואותו הדבר שהכבד מוצץ חוזר ומבשלו ומחזירו דם ומנקה אותו ומשלחו ללב, והלב משלחן לכל האיברים, וכשמגיע הדם לכל האיברים חוזר בכל איבר ואיבר ממין האיבר בבישול שלישי, וחוזר בבשר בשר, ובשומן שומן, ובעצמות עצם, ובעורקים עורקים, ובגידים גידים, כי ממנו הגוף ניזון".

אם כן, למזון שאנו מכניסים לפה ישנה חשיבות עליונה! בסופו של דבר, הוא הופך לדם שמפעיל את המכונה בה אנו חיים, גם בהיבט הפיזי וגם בהיבט המנטלי ("כי הדם הוא הנפש"). אם לא נאכל מספיק, לא יהיה מספיק דם במכונה והיא לא תעבוד כמו שצריך. אם כן נאכל מספיק, אבל אוכל לא איכותי, המכונה אולי תעבוד כמו שצריך, אבל לא לאורך זמן. בסופו של דבר היא "תקרטע"!

 

האמור מכל, אל תזלזלו באוכל שלכם. כל כך הרבה כאבים ומיחושים באים על האדם רק בגלל שלא אכל ושתה במהלך היום! איך אמרו חז"ל? "שִׁשִּׁים אֲנָשִׁים רָצִים אַחֲרֵי מִי שֶׁאָכַל פַּת שַׁחֲרִית וְלֹא מַשִּׂיגִים אוֹתוֹ" (בבא קמא צב). ועוד אמרו: "שְׁמוֹנִים וּשְׁלֹשָׁה חוֹלָאִים תְּלוּיִים בַּמָּרָה וְכֻלָּן פַּת שַׁחֲרִית בְּמֶלַח וּשְׁתִיַּת מַיִם מְבַטְּלִים אוֹתָם". (בבא מציעא קז). ועוד אמרו: פַּת שַׁחֲרִית מַצִּילָה מִנְּזָקִים הַבָּאִים מֵהַשֶּׁמֶשׁ, וּמֵהַקֹּר, וּמֵהָרוּחַ, וְהָאוֹכֵל פַּת שַׁחֲרִית זוֹכֶה לְהַחְכִּים, לִלְמוֹד וּלְלַמֵּד, וְזוֹכֶה בַדִּין, וּדְבָרָיו נִשְׁמָעִים, וְתַלְמוּדוֹ מִתְקַיֵּם בְּיָדוֹ, וּמוֹצִיאָה אֶת הַקִּנְאָה וּמַכְנִיסָה אֶת הָאַהֲבָה"

 

 

 

 

050-3711378