חגים ומועדים

תשעת הימים מזוית אחרת...

 

מאמרים

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מאמר 1

מאמר 1

מאמר 2

 

 

 

 נתי רגב

 

תשעת הימים, אותם התחלנו השבוע, אמנם כוללים לא מעט

הגבלות (כל עדה ומנהגיה…), אך אם נסתכל על הצד השני

של הגבלות אלה, נראה שהן אפילו יכולות לעזור קצת לבריאות

שלנו...  ניגע כאן בשתיים מהן:

 

הימנעות מאכילת בשר- לפעמים אנחנו פשוט שוכחים,

שאנו לא בעלי חיים בטבע עם מערכת עיכול שמותאמת לעיכול

בעל חיים אחר. חלק מהבשרים כיום, מכילים אחוזים גבוהים של שומן, כולל שומן רווי המעלה את הסיכון למחלות לב וכלי דם. הרמב"ם מציע בנוגע לאכילת הבשר, כי אנשים לא יַרבו באכילתו, יגבילו את עצמם מבחינת גיוון סוגי הבשר, ובעיקר שיימַנעו ממנו בעת מחלה!

וכך הוא כותב - "דַּיו לבריא לאכול בשר מערב שבת לערב שבת ... מי שהיה בשרו חם, לא יאכל לא בשר ולא דבש ולא ישתה יין". (הלכות דעות ד')

ממש כמו ההמלצה הבריאותית כיום, לצרוך רק מנה אחת או שתיים של בשר במהלך השבוע. וגם כשכבר אוכלים מציע הרמב"ם את הדברים הבאים: "כשירצה אדם לאכול בשר עוף ובשר בהמה כאחד, אוכל בתחילה בשר העוף; וכן ביצים ובשר עוף, אוכל בתחילה ביצים; בשר בהמה דקה ובשר בהמה גסה, אוכל בתחילה בשר הדקה:  לעולם יקדים אדם דבר הקל, ומאחר הכבד. (הלכות דעות ד,ט)

החלקים המומלצים הם כל חלקי הבשר המחוברים לעצם, שוקיים וירכיים ואלו שאינם מומלצים הם השומן ( מפריע לעיכול מאכלים, מסיר תיאבון, מגדיל כמות ליחה )וכל האיברים הפנימיים שבבטן החיה.

 

 

מקלחת במים קרים- יש אנשים שרוחצים את גופם במים קרים כל השנה! מחקר שנעשה ב- 1993, גילה כי אנשים שנהגו להתרחץ במים קרים באופן יומי, הגדילו את כמות התאים הלבנים בדם שלהם, ובעברית, חזקו את המערכת החיסונית שלהם. תופעה זו נגרמת מהניסיון של הגוף להלחם בטמפרטורה היורדת כתוצאה מהמים הקרים ובכך למשחרר יותר תאי דם לבנים. המים הקרים גם גורמים לדם להתרכז באיברים הפנימיים ובכך לחמם אותם (בניגוד למים החמים הגורמים לדם לנוע לכיוון פני שטח העור, ו"לברוח" מאותם איברים חיוניים). המים הקרים גורמים לעור להיות ולהיראות בריא יותר בכך שהם סוגרים את הנקבוביות של העור. המים הקרים ממריצים את הדם ומביאים לעירנות וחיוניות.

 

הרמב"ם הציע את סדר הרחיצה הבא: בתחילה רוחצים את הראש ואת שאר הגוף במים חמים מאד. דבר זה פותח את נקבוביות העור, וגורם לרעלים שהצטברו בגוף לצאת דרכן. לאחר מכן עוברים למים פושרים ומסיימים במים קרים (למעט הראש, שאותו תמיד רוחצים במים חמים!). המים הקרים מחזקים את הגוף כמו ברזל לוהט שהכנסתו למים קרים מכווצת ומחזקת אותו לאחר הוצאתו מהכור הלוהט. הם סוגרים את נקבוביות העור לבל ימשיך הגוף להזיע ובכך לאבד אנרגיה מחד, ומאידך, לבל תכנס דרכן רוח קרה שתגרום לחולי.

 

 

 

 

050-3711378