חגים ומועדים

שמחה ובריאות

 

מאמרים

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מאמר 1

מאמר 1

מאמר 2

 

 

 

 נתי רגב

 

אומרים שעצבות היא הגורם לכל המחלות, מנזלת ועד סרטן...

גם אומרים ששמחה היא התרופה לכל המחלות, מנזלת ועד

סרטן... עוד אומרים ש"ריקוד הברסלבים" באמצע הצומת הפקוק,

יש בו כעין שחרור פקק של בקבוק סגור, מלא במתחים ועצבנות,

ואני שואל, האמנם? האמנם יש קשר בין שמחה לבריאות?

 

חוקרים באוניברסיטת קרנגי מלון בפנסילבניה גילו שהסיכון של אנשים מאושרים ללקות בהצטננות נמוך בשליש בהשוואה לכלל האוכלוסייה. החוקרים ראיינו כ-300 מתנדבים בריאים כדי להתרשם ממצבם הרגשי. בהמשך הם התיזו לאפם חיידקי רינַווירוס, החיידק ש'אשם' בהצטננות. נמצא ששיעור ההצטננות בחמשת הימים הבאים בקרב מי שהוגדרו כטיפוסים הפסימיים שבחבורה היה פי 3 לעומת הטיפוסים השמחים וטובי הלב.

 

מהו ההסבר לממצא מדהים זה?!

אחד ההסברים האפשריים, כך אומרים אותם חוקרים, טמון בעובדה שאנשים מאושרים נוטים לנהל אורח חיים בריא יותר. בדמם של המתנדבים המאושרים נמצאו רמות נמוכות יחסית של הורמונים שקשורים למצבי לחץ (כגון קורטיזול) ושמשפיעים על לחץ דם גבוה. מצבי לחץ, כבר הראו מחקרים קודמים, נוטים לפגוע במערכת החיסונית.

 

האם גילוי זה הוא פרי מחקרם של החוקרים מפנסילבניה, או שמא דבר זה ידוע בתולדות העמים כבר אלפי שנים?   

כבר כתב רבי נחמן מברסלב בליקוטי מוהר"ן (חלק ב', סימן כ"ג, כ"ד): "מצוה גדולה להיות בשמחה תמיד, ולהתגבר ולהרחיק העצבות והמרה שחורה בכל כוחו, וכל החולאת הבאין על האדם, כולן באים רק מקלקול השמחה... וכפי קלקול השמחה והניגון, כן בא חולאת כנ"ל, וגם חכמי הרופאים האריכו בזה, שכל החולאת על ידי מרה שחורה ועצבות, והשמחה היא רפואה גדולה...  

 

מה יש בה בעצבות, ומאידך, בשמחה, שיש בכוחן להפיל אדם למשכב ל"ע, או להבריא אותו מחולי רע?

 

העיקרון היסודי הראשון של הרפואה המשלימה כיום הוא, שגוף ונפש הולכים יחדיו, יד ביד. הגוף משמש ככפפה לנפש. השאלה הראשונה ששואלים מטופל המדווח על מחלה קשה שהוא סובל ממנה, היא- מה קרה במישור הנפשי באותו זמן שפרצה המחלה ?

הרי מחלה (ובטח שמחלה קשה), לא פורצת סתם! משהו התחיל כבר בנפש. וזה תמיד מעניין לשמוע את המטופלים מדווחים על אירוע נפשי-רגשי, שקדם במעט לפרוץ המחלה.  זה יכול להיות מוות של אדם קרוב, פיטורין מהעבודה, גירושים וכד'.

מה קרה שם בדיוק, בנפש, שהתחיל את המחלה? ואם נדייק יותר, נשאל- איך בדיוק העצבות (או הכעס, או הדאגה וכד') הביאו את הגוף לקריסה מערכתית שאפשרה למחלה להתפרץ?

 

העיקרון היסודי השני של הרפואה המשלימה כיום, הוא הזרימה. זרימה חלקה של צ'י-אנרגיה. מצב של בריאות הוא אינדיקציה לזרימה חלקה של אנרגיה בגוף. מצב של חולי-כאב הוא אינדיקציה לזרימה לא תקינה של אנרגיה בגוף. היכן שמופיע הכאב, שם הופרה הזרימה החלקה של הצ'י. שם הוא נתקע!

כל הטיפולים המשלימים כיום, גם הגופניים וגם הרוחניים (מדיטציה, קואצ'ינג וכד') מטרתם אחת- להחזיר לגוף את הזרימה התקינה שלו.

כי- "כשמים לא זורמים, הם עומדים במקום, וכשמים עומדים במקום, באים יתושים- מחלות".

זהו סוד הרפואה כולה. להניע. לזרום. כל פעם מחדש!!!

מה עושה עצבות? מדכאת, מאיטה, מפסיקה את התנועה האנרגטית בגוף.

מה עושה שמחה? מניעה, מגבירה, מחדשת את התנועה האנרגטית בגוף.

אנרגיה שזורמת בגוף בצורה חלקה בלי להיתקע, מונעת כל מחלה, מנזלת ועד סרטן!

 

אתם בטח יודעים מה מרגישים בגוף אחרי ריקוד? מרגישים "איך הכל זורם"! זה הצ'י. הוא זורם. אתם בטח גם יודעים מה מרגישים בגוף אחרי התקפת עצבים-רגשות (ולא משנה על מי)? מרגישים איך הכל תקוע. הכל כואב. הצ'י לא זורם. הוא נתקע. וככל שהתקיעות תלך ותגדל, יבוא יתוש יותר ויותר גדול.

 

לכן "יין ישמח לבב אנוש". לאלכוהול יש תכונה מיוחדת- להניע. בנאדם שותה כוסית והוא מתחיל להתעורר. למה? כי האלכוהול התחיל להניע את הצ'י. אם הוא ישתה עוד אחת, הוא ישתכר ויעשה שטויות. הצ'י- האנרגיה שלו, תזרום חזק מדי.

מהסיבה הזו, אלכוהול נמצא כמעט בכל פורמולת צמחים רפואית. כי הכלל הראשון בטיפול במחלה הוא- להניע!!!

 

דווקא בריקוד הפשוט של ברסלב, יש בו משום רפואה לכל. כי הריקוד הוא הנעה פיזית ממש לגוף! השמחה היא הנעה רגשית. היא הבסיס. ולכן היא התרופה לכל המחלות. אם קשה לשמוח, אז להתחיל לרקוד, לזוז! כי "התנועה החיצונית תביא את התנועה הפנימית" (כדברי הרמח"ל במידת הזריזות).

 

אל תתנו לעצמכם להיתקע לעולם. לא רגשית ולא פיזית.

זה סוד הבריאות. תמיד להיות בשמחה.

איך דרשו רבותינו?

"כי בשמחה תצאו"- בשמחה יוצאים מכל הצרות ומכל המחלות בעולם!!!

 

 

 

050-3711378