רפואה משלימה

כיצד לזהות מחלות?

מאמרים

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מאמר 1

מאמר 1

מאמר 2

 

 

 

 נתי רגב

 

 

צדק מי שאמר ש-"זיהוי נכון של הבעיה, הוא כבר חצי מהפתרון".  

כנ"ל ברפואה, בעיקר ברפואה המשלימה. אם יודעים לזהות נכון

את המחלה, או יותר נכון, את השורש למחלה, הרי שכבר הגענו

ל-50% מהריפוי.

הבעיה הגדולה של הרפואה כיום היא, שהרופאים נתקעים כבר

בשלב של הזיהוי. אין זיהוי נכון- אין טיפול נכון- ויותר גרוע-

שניהם יחד יוצרים נזק נוסף לגוף, שגם הוא לא מזוהה נכון, ולא מטופל נכון ,וחוזר חלילה.

ברפואה הקונבנציונלית-מערבית, הזיהוי מתבצע לפי תשאול, בדיקה גופנית, בדיקות דם, צילומים, סטטיסטיקה, ומקרי ההיסטוריה. ברגע שמוצאים משהו שאפשר להכניס אותו לתוך קבוצה מוגדרת של סימפטומים בעלת שם ידוע הרי שמצאנו את המחלה, ואם נציץ שורה למטה בספר, הרי שנוכל לקרוא גם על אופן הטיפול, ולסיים בברכת "רפואה שלמה" לחולה.

ברפואה הסינית- מזרחית, הזיהוי מתבצע לפי הסתכלות, מגע, ריח, מישוש דופק, אבחנת בטן, לשון, גב.

ברפואה המערבית מחפשים בספר את שם התרופה ליד שם המחלה, אלא ששוכחים לחפש גם את השורש למחלה- מה גרם לה להופיע. לעומת זאת ברפואה המזרחית- קודם כל מזהים את השורש למחלה. למחלה אחת יכולים להיות שורשים שונים, ולכן גם תרופות שונות.

 

לדוגמא:

5 מטופלים שונים נכנסים לרופא משפחה שמאבחן אסטמה אצל כל אחד מהם. הוא מסתכל במחשב ורואה מהי התרופה לאסטמה. כל מה שנותר לו (מלבד בירורים אינידיבידואלים) הוא לתת לכל אחד מהם את אותו מרשם לאסטמה.

ברפואה מזרחית המצב קצת שונה. לאחר שהרופא איבחן אסטמה אצל כל אחד מהחמישה. השלב הבא הוא לזהות מה השורש- מה גורם לאסטמה אצל כל אחד מהם? אצל אחד הוא איבחן חולשה של הריאות. אצל השני הוא איבחן התפרצות של הכבד. אצל השלישי הוא איבחן דיסהרמוניה בין הכליות לריאות, וכן הלאה. מובן שכל אחד מהחמישה יקבל תרופה- טיפול אחר. אצל הראשון הוא יחזק את הריאות. אצל השני הוא ידכא את הכבד. אצל השלישי הוא יהרמן מחדש את הכליות והריאות וכן הלאה.

 

לאור הדברים הנ"ל מובנת הסיבה מדוע התרופה של הרופא המערבי לא עזרה לכל החמישה (וכל אחד מאיתנו מכיר את ה- "לא עוזר" הזה בנסיבות שלו). כי לכל אחד מהם היה שורש אחר לאסטמה!!!

 

אם להגדיר במשפט אחד את ההבדל בין הרפואה המערבית לרפואה המזרחית, הרי שנאמר כך- הרפואה המערבית מחפשת תרופה לסימפטומים מהם סובל המטופל, בעוד שהרפואה המזרחית-סינית מחפשת שורש-תבנית של חוסר איזון, הגורם לסימפטומים מהם סובל המטופל.  

מה ההשלכות של משפט זה?

ובכן, נניח שמטופל עם שלושה סימפטומים שונים, לדוגמא- לחץ דם גבוה, צרבות, ואולקוס, ייצא מהרופא המערבי עם שלושה כדורים שונים (למספר ימים בודדים עד "כל החיים"...), בעוד שמהרופא המזרחי, הוא ייצא עם עיקרון טיפולי אחד, לדוגמא- דיכוי אש הכבד שעולה למעלה, המתייחס לשורש שממנו יוצאים 3 הענפים-סימפטומים הנ"ל.  

זוהי למעשה תמצית הרפואה הסינית- לזהות את השורש-חוסר האיזון שנוצר בגוף, ולאזן אותו בחזרה. הסימפטומים הם רק ענפים. יכול להיות ענף אחד ויכולים להיות עשרה. ברגע שנטפל בשורש, כל הסימפטומים נעלמים! אם טיפלנו רק בסימפטומים (בין אם זה ברפואה המערבית או ברפואה הסינית), הרי שיותר מאוחר יופיעו סימפטומים- ענפים אחרים, שצמחו מאותו שורש, שבו לא טיפלנו.  

 

 

ברפואה סינית קיימות כל מיני טכניקות לאבחן חוסר איזון בגוף. חוסר איזון זה, בסופו של דבר יוגדר אצל הרופא כמחלה.

לדוגמא:

צמא עם רצון לשתות משקאות קרים, תחושת שריפה וכאב ברום הבטן, רעב מתמיד, נפיחות כאב ודימום בחניכיים, עליה של חמוץ, ריח רע בנשימה, בחילות והקאות, הם סימנים שמראים למטפל הסיני על חוסר איזון בקיבה, ואם נדייק, אז נאמר שזהו מצב של "אש בקיבה". אש בקיבה לאורך זמן יוצרת פצע בקיבה, מה שנקרא אולקוס.  כל עוד לא אובחן פצע בקיבה, רופא המשפחה לא יידע בדיוק מה לעשות עם הסימפטומים הנ"ל, או איך לקשר אותם לאולקוס העתידי שיופיע. בטח שהוא לא ימצא קשר בין פצעים ודימום בחניכיים לבין אולקוס (במצב כזה הוא ישלח אתכם לרופא שיניים, כי זו ההתמחות שלו).

אולם, המטפל הסיני יודע יפה מאד שפצעים ודימום בחניכיים מצביעים על אש שמשתוללת בקיבה ועולה למעלה אל הפה. זה גם מסביר את הרצון לשתות משקה קר ש"יכבה" את האש הזו. המטפל הסיני יפתור את הבעיה כאן ועכשיו בטיפול שורשי- סילוק האש מהקיבה! לעומתו, רופא המשפחה יפתור את הבעיה רק בעתיד, כשהיא תתגלה ותוגדר כאולקוס, ע"י טיפול סימפטו

050-3711378