חגים ומועדים

יין, יאנג ומה שביניהם...

מאמרים

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מאמר 1

מאמר 1

מאמר 2

 

 

 

 נתי רגב

 

 

כאמור, ישנם אנשים שניתן לאפיינם כיותר יאנג או יותר יין,

בהתבסס על אופיים ועל מבנה גופם. אעפ"כ, התופעה

היותר נפוצה היא זו שאנשים מבטאים תכונות של שני מושגי-יסוד

אלה, כמו לשכון בגוף שהוא יין באופן יחסי ולהיות בעל אישיות

שהיא יותר יאנג.

 

גוף יאנג הוא גדול יותר, חזק יותר, דרוך קפיצי ושרירי, עם יכולת קליטת מזון והספק פעילות גבוהים יותר, ועם צורך מזערי במנוחה. יאנג מעדיף סביבה מגרה, מורכבת, והוא פועל במהירות ובפזיזות כאילו בורך בעמידות ובחסינות שאין להכניען. זוהי עדיפותו של היאנג, המסוגל להתמכר לדברים מבלי לשאת בתוצאות חמורות, וכאשר הוא חולה, הוא מסוגל לסבול ולהתאושש במהירות.

 

גוף יין הוא  קטן, דק וגרמי, רך ודחוס יותר מאשר גמיש. טיפוס יותר ייני יהנה מסביבה שקטה, רגועה ופשוטה. צריכת האוכל ויכולת העבודה שלו מוגבלות. הוא יעדיף להימנע ממתח מתמשך, ויעדיף יותר את המצבים הנינוחים והרגועים. מחלות של טיפוס יין מתפתחות בהדרגה, בסימפטומים מתעכבים, לעומת מחלות של טיפוס יאנג, שבאות במהירות הבזק, בדיוק כמו הוא עצמו.

 

יאנג, אינו בהכרח בריא יותר מאשר יין. אדם בעל מבנה יין, חייו עשויים להיות ארוכים יותר, והוא יכול להשיג יותר, מפני שאורח חייו וסביבתו אינם כה מלאי לחץ. אדם שהוא יותר יאנג יסבול, כנראה, מהשלכות ארוכות טווח של ניצול, הזנחה וקוצר ראייה.

 

בתרבות שלנו, מתייחסים אל התכונות של היאנג כרצויות יותר מאלה של יין. האישיות התוקפנית, החזקה, היוזמת, ההישגית והמחושבת, החצופה, מוערצת וזוכה להערכה. מספיק להסתכל על כל האנשים שתופסים כיום עמדות מפתח בכל הקשת הציבורית של מדינת ישראל.   לעומת זאת, בתרבות המזרח-אצל הסינים, הדמות הנערצת שזוכה להערכה, יכולה להיות צנומה ופושרת, לא חצופה ותוקפת, ודווקא בגלל השקט שלה והענווה שלה היא יכולה לקלוט כל כך, לפעול כ"כ הרבה וללמד לאחר כ"כ הרבה, מתוך בריאות איתנה.

 

זיהוי תפוסים של יין-יאנג, עוזר לנו לצפות כיצד אנו חיים את חיינו, ולנבא את הדרכים שבהן נחלה ונוכל לקבל טיפול. אדם קר וחלש (יין) צריך לשמור על חום גופו על ידי לבוש מתאים ומזונות מחממים, ולהימנע ממאכלים ושתיה קרים. אדם כזה החי באקלים קר, האתגר שלו יהיה לשמר מחזור דם תקין, עיכול ראוי (שדורש חום), והתלהבות מחיי אישות, מאחר שהאש המוגבלת שלו מנוצלת לתמיכה בקיום הבסיסי. לעומתו,  אדם חם ופעיל יתר על המידה (יאנג), צריך לשמור שלא לבזבז צ'י- אנרגיה, שבסופו של דבר תכלה לו את היין (חומר). אנשים כאלה צריכים ללמוד להירגע, לאכול מאכלים קרים, להתלבש בצבעים קרים.  אדם כזה החי באקלים חם ויבש, האתגר שלו יהיה להימנע מהתייבשות, מחוסר רגיעה ומהתרגזות.

050-3711378