רפלקסולוגיה

ארבעת היסודות

מאמרים

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מאמר 1

מאמר 1

מאמר 2

 

 

 

 נתי רגב

 

 

דבר ידוע ומפורסם בתולדות העמים ובתורתם הוא,

שהגוף מורכב מארבעה יסודות. ארבע יסודות אלה הם:

1.    אדמה

2.    מים

3.    אש

4.    רוח

 

על ארבע יסודות אלה כבר כתב חכם, פילוסוף ורופא גדול, הלא הוא הרמב"ם, לפני כ- 850 שנה:

"ארבע גופים הללו שהם אש ורוח ומים וארץ הם יסודות כל הנבראים למטה מן הרקיע, וכל שיהיה מאדם ומבהמה ועוף...הכל גולמן מחובר מארבע יסודות הללו". כלומר כל דבר המצוי כאן על כדור הארץ, מתחת לשמים, מורכב מארבע יסודות אלו. ארבעת היסודות אלו מרכבים את העולם הגדול, כמו גם את העולם הקטן"- הלא הוא האדם. 

האדם מורכב מארבעה יסודות, אולם, אצל כל אדם יהיה יסוד מסוים קיים במידה גדולה או קטנה יותר. השילוב בין היסודות הוא שקובע את האישיות הפסיכולוגית של האדם על כל היבטיה. אחת השיטות לאבחן את 4 יסודות אלו היא על ידי כף הרגל. לכל יסוד יש את המיקום שלו בכף הרגל, המשקף את המיקום הכללי שלו בגוף האדם עצמו. בשורות הבאות נתאר את המיקומים השונים ואת משמעותם במישור הפיזי והאנרגטי. 

 

1. אדמה- יסוד האדמה ממוקם בעקב כף הרגל. במישור הפיזי- אם הוא במצב מאוזן, נצפה לראות רקמה מלאה ובריאה, בגוון אדמדם-חום-כהה, כשהעור גס במקצת, או יותר נכון, ה"קשה" מבין ארבעת היסודות. במישור האנרגטי- זהו יסוד כבד וחסר תנועה, המסמל גשמיות, חומריות, יציבות, שורשיות, ביתיות, חושניות, מיניות, פוריות, הישרדות, המשך קיום המין האנושי. יסוד זה מסמל את הצרכים שלנו.

אדמה = אני רוצה!

 

2. מים- יסוד המים ממוקם בקשת שבין העקב לכרית כף הרגל, מתחת לאצבעות. במישור הפיזי- אם הוא במצב מאוזן, נצפה לראות רקמה בעלת הצבע הבהיר ביותר בכף הרגל, העור רגיש, רך, קריר ומעט לח. במישור האנרגטי- יסוד זה מסמל התחדשות, נתינה ולקיחה, צורך בתנועה ובהמשך זרימה, סינון, סילוק, קפיאה, רתיחה והתאדות. מים הם ים הרגשות שלנו.

מים = אני מרגיש!

 

3. אש- יסוד אש ממוקם בכרית כף הרגל, מתחת לאצבעות. במישור הפיזי- אם הוא במצב מאוזן, נצפה לראות רקמה מלאה, בריאה ואדמדמה. על העור להיות גס יותר מאשר העור באזור המים, אך לא גס כמו העור שבאזור האדמה. במישור האנרגטי- זהו היסוד הבוער והנוצץ, המנסה לעלות גבוה, רוצה להתפשט, לגדול, להשיג. הוא מסמל את העשייה, הרצונות והשאיפות שלנו.

אש = אני רוצה!  

 

4. אויר- יסוד אויר ממוקם מבסיס האצבעות ועד קצותיהן. במישור הפיזי- אם הוא במצב מאוזן, האצבעות תהינה ישרות, גמישות, פרושות מעט אך לא רחב מדי. הרקמה צריכה להיות מלאה אך לא נפוחה. הציפורניים בריאות. העור בהיר יותר מאשר העור שבאזור האש אך כהה יותר מאשר באזור המים. במישור האנרגטי- זהו יסוד התפיסה המחשבתית. הבנה, כושר ארגון, אינטליגנציה, כלולים בו. יש לו כושר תקשורת בלתי רגיל. הוא יצירתי, מחייה, בעל מעוף, הוא מגיע לכל מקום. דרכו אנו מביעים את עצמנו. יסוד זה מסמל את החשיבה שלנו.

אויר = אני חושב!  

 

אדמה ומים הם יסודות סבילים, כבדים, נשיים, ואילו אש ואויר הם יסודות פעילים, קלים, זכריים.

אדמה ומים נמצאים בחלק התחתון של הרגל- העקב והקשת, ואילו האש והאוויר נמצאים בחלק העליון של הרגל- הכרית והאצבעות. וכמו שהוסיף הרמב"ם וכתב: "דרך האש והרוח להיות מהלכם ממטה מטבור הארץ למעלה כלפי הרקיע. ודרך המים והארץ להיות מהלכם מתחת הרקיע למטה..."

 

חלוקת היסודות בכף הרגל מקבילה לחלוקת היסודות בגוף האדם מבחינת מה נמצא ואיפה.

כבר למדנו שבסיס שיטת הרפלקסולוגיה הוא ההשתקפות של גוף האדם בכפות הרגליים,

כשהחלק העליון של הגוף נמצא בחלק העליון של הרגל ואילו החלק התחתון של הגוף נמצא

בחלק התחתון של הרגל.  

 

לכן, בגוף האדם:  

1.    יסוד האוויר נמצא מאזור הצוואר ומעלה עד קצה הראש

2.    יסוד האש נמצאת מקו הכתפיים ומטה עד תחתית הריאות

3.    יסוד המים נמצא מקו הסרעפת ומטה עד האגן

4.    יסוד האדמה נמצא מקו האגן ומטה עד כפות הרגליים

 

כאמור, כל אדם מורכב מארבע יסודות אלו, אלא שאצל כל אחד ישנו יסוד שהוא יותר דומיננטי, והוא הקובע את מבנה האישיות אצל האדם. אפשר לזהות יסוד זה אצל האדם על ידי הסתכלות בכף רגלו, כמו גם הסתכלות על גופו שלו.  

 

לקריאה על יסוד האדמה, והשתקפותו בכף הרגל

לקריאה על יסוד המים, והשתקפותו בכף הרגל

לקריאה על יסוד האש, והשתקפותו בכף הרגל

לקריאה על יסוד האוויר, והשתקפותו בכף הרגל

 

050-3711378