רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה- מהי?

מאמרים

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מאמר 1

מאמר 1

מאמר 2

 

 

 

 נתי רגב

 

 

המילה רפלקסולוגיה בנויה משתי מילים: רפלקס, ו-לוגיה.

השם רפלקס לקוח מהמילה REFLECTION, שפירושה- השתקפות.

ואילו המילה לוגיה, פירושה- תורה, הגיון, חשיבה.

 

 

כלומר, רפלקסולוגיה, פירושה- תורת ההשתקפות.

השתקפות של מה?

השתקפות של גוף האדם בכף הרגל.

רפלקסולוגיה למעשה, היא שיטת טיפול המתבססת על עיקרון השתקפות גוף האדם בכפות רגליו.

 

בשיטה זו השתמשו השאמאנים לפני אלפי שנים, לרוב במזרח הרחוק, כמוהם גם בני דתות אחרות. עד היום אפשר עדיין לראות ציורי קיר וחריטות בה אנשים מטפלים אחד בשני דרך כפות הרגליים. לפני מאתיים שנה פיתח מומחה אמריקני לאף אוזן גרון בשם ד"ר פיצג'רלד, שיטה עצמאית המבוססת על ידע עתיק  זה, ולה הוא קרא ריפוי אזורי.

 

אדם נוסף שתרם מאד לקידום שיטה זו הייתה יוניס אינגהם, מעסה אמריקנית, שבמשך שנות המחקר וההתמחות שלה, אשר היו מבוססות על עבודתו של ד"ר פיצג'רלד ואחרים,  חיזקה את הקשרים הקיימים בין אזורי גוף שונים. היא הסיקה שעל ידי לחיצות בנקודות מסוימות בכפות הרגליים, ניתן להשפיע על כל הגוף. היא הבינה שניתן לפתח את הריפוי האזורי של ד"ר פיצג'רלד לשיטה, אשר משפיעה על כל הגוף על ידי טיפול המתמקד בעיקרו בכפות הרגליים.  

 

 

במפה הרפלקסולוגית אנו ממפים את כל גוף האדם בשתי כפות הרגליים. החלק העליון של כפות הרגליים מקביל לחלק העליון של הגוף, עמוד השדרה משתקף בחלק הפנימי של כפות הרגליים, והחלק התחתון של כפות הרגליים משקף את החלק התחתון של הגוף. כל אברי הגוף ומערכותיו משתקפים בכף הרגל בנקודות מסוימות בהתאם למיקומם בגוף.  עיסוי, מגע, לחיצה או כל מניפולציה אחרת בנקודות אלו גורמים לגירוי של אותו איבר בפרט, ושל הגוף כולו בכלל. גירוי זו הינו למעשה התנעת תהליך ההחלמה הטבעי של האיבר הפגוע, החזרתו לאיזון ולתפקוד בריא.

על ידי ראיה, מגע ומישוש נוכל לשמוע מהו המקור לבעיה בעזרת המידע שעל כף הרגל.

 

כף הרגל בעצם מציבה לנו מראה המשקפת לנו את מצבנו הגופני, והנפשי:

גופני- אם לחיצות בנקודות מסויימות בכף הרגל כואבות או יוצרות תחושה לא כל כך נוחה, משמע שאותו איבר בגוף לא מאוזן. זה יכול להתבטא בכאב, בחוסר תפקוד או להיות עדיין לטנתי- חבוי.

אם איבר זה לא יטופל, אז בסופו של דבר הכאב יבוא.

 

נפשי- כף הרגל מתחלקת ל-4 יסודות. כל יסוד אומר לנו משהו על האדם עצמו. על ידי מציאת היסוד בכף הרגל, צבעו, רמת גודלו, איכות רקמתו, ודרגת הטמפרטורה שלו, אנו נוכל לדעת מה קורה בתוך הנפש פנימה.

כל מגע בכף הרגל, הינו למעשה מגע גם בגופו של האדם וגם בנפשו.

כך שהטיפול הרפלקסולוגי נוגע הן בגוף והן בנפש כאחד.

 

לחץ יוצר מתח בנפש ובגוף, ועלול לגרום למחלות פיסיות. מרביתן(75%-80%) הנן תולדה ישירה של לחץ כרוני או נקודתי. הטיפול הרפלקסולוגי יכול לסייע  בהורדת רמתו. הורדתו מתאפשרת ע"י המרצה וסירקולציה של מערכת הדם והרגעת מערכת העצבים.  תהליך פיסי חשוב אשר הטיפול הרפלקסולוגי מזרז הינו ניקוז והוצאת פסולת מאיברים, זאת על ידי הפעלת לחץ ועיסוי באזורים ממוקדים בכף הרגל. לחץ זה מגביר את הסירקולציה באזור הבעייתי, כלומר, בסירקולציה זו דם עשיר בחמצן נשלח לאזור הבעייתי בגוף, כתגובה להפעלת הלחץ בכף הרגל. עובדה זו מסייעת להרגעות והרפיית שרירים ולשטיפת רעלים מתוך האיבר. הטיפול מסייע להסדרת תהליכי חילוף חומרים בגוף ועל כן יעיל לבעיות עיכול למיניהן, בשחרור והקלה על שרירים תפוסים ובהרגעת מערכת העצבים. המערכת ההורמונאלית הנה מערכת מורכבת ומערך האיזון בה עדין. בעזרת טיפול רפלקסולגי ניתן להחזיר מערכת זו לאיזון. טיפול רפלקסולוגי אף יכול לקצר את זמן ההחלמה ממחלות. אנרגיית ההחלמה של המטפל זורמת אל המטופל כשם שתחושות הלחץ של המטופל זורמות ממנו החוצה בעזרת המטפל.

 

 

לסיכום,

רפלקסולוגיה הינה שיטת טיפול המתבצעת דרך כפות רגליו של המטופל.

הטיפול הינו ברמה הגופנית וברמה הנפשית.

הטיפול משמש גם ככלי אבחנתי.

 

 

050-3711378